четвъртък, 19 март 2015 г.

Конкурентният Путин и Пинчера на НАТО


milenmilushev.blogspot.com

Конкурентният Путин и Пинчера на НАТО

 

    С приемането на Южна Осетия  в руското пространство- колективна сигурност и политико-икономическо сътрудничество извън НАТО и ЕС, Путин пак се доказа като конкурентен геополитически играч. След връщането на Крим в руската федерация и битката за Източна Украйна страстта на Вашингтон за монополно господство  в световните процеси отново е попарена. Трън в петата на Белия дом е и изключително силната независима позиция на  унгарския премиер Виктор Орбан, идеологически трън е и триумфът на Сириза в Гърция, косвено дори метежът на левичарите във Франкфурт,  че и победата на Нетаняхо в Израел, който най-безпардонно отказва да се подчини на американската администрация за признаване  на държавата Палестина и преговорите с Иран. Всичко това, в едно с провала на арабските пролети, които трябваше да изнесат серия от US демократични революции в Магреба,

 

клати,

клати,

клати

 

позицията на САЩ на световен лидер.

    Което е полезно.

     Защото монополът по природа е вреден. Той е абсолютна власт. А знаем, че всяка власт развращава-  абсолютната развращава абсолютно. Най-пресният пример е Ислямска държава. Американците си я създадоха. Чрез разсипването на Ирак и провокирането на гражданската война в Сирия. Разделяй и владей в името на долара. 

    Е, Обама не овладя  руската мечка, но за утеха се обзаведе с пинчера на НАТО Росен Плевнелиев. Насъсква го да му дава фронт за война с Русия. За да отклони вниманието от провалите му. Както и Клинтън с бомбите си над  Сърбия отклони фокуса на общественото мнение от свирките на Моника Люински в неговия кабинет …

    Само че перспективите за лаещото джезве кокали от Балканите не са много бляскави. Втори мандат, който да му позволи да разгърне

 

 цялата държава България в американска казарма,

 

 няма да докопа. Дори и управляващата ГЕРБ да го подкрепи.

     Плевнелиев е с рекордно нисък рейтинг в сравнение с досегашните президенти. Недоверието към президентската институция е рекордно високо. Плевнелиев няма харизма и на партиен секретар, камо ли да оформи профил на държавник. Обръщението му към парламента в четвъртък само доказва, че три години на най-престижния пост в страната не са го научили да мисли държавнически. Той разсъждава и действа като слуга- пълзи да се хареса на Вашингтон и на Брюксел,  не отстоява изгоди за държавата и нацията. Това конюнктурно човече дори оглави комитет за честване на Съединението. Подличката му цел е да акцентира на противопоставянето на руската империя на този акт, сякаш това е по-важно от факта Съединение. А Съединението е продукт на независимата позиция на княз Александър Батенберг. Ето това не схваща Плевнелиев- да си държавник означава да имаш независимо мислене на ползу роду. Не само да козируваш и да изпълняваш прищевките на Великите сили.

     На всичкото отгоре

 

 неизменно е вторачен в портфейла си-

 

 не спира да плете комбинации как негови фирми в сянка полузаконно да изкарат някое и друго милионче от т. нар. енергийна ефективност например… Както вече сполучи да си уреди докарването на метрото до своя бизнес парка и до комплекса си в съседство.   

      Затова одобрявам конкурентното поведение на Путин. Той е най-добрият нагледен пример за родните тикви, отгледани да слугуват. Руският лидер отстоява интересите не само на страната си, а и заема полезна за света позиция- не допуска налагането на властови монопол на САЩ. Това помага и на самите американци. Те ще почнат да осъзнават, че продуцирането на безброй размирици и разтурии по света,  патент на американската империя,  ще удари и тях самите накрая. Нищо че се отчита скок на долара спрямо еврото благодарение именно на насаждането на конфликт в Европа чрез „американските пешки в Украйна” /цитирам произволно Валери Жискар д, Естен/.

   

Еврото се срива именно заради позицията на ЕС да пренебрегва Русия.

 

    Което е стратегическа грешка.

    Резултатите от износа на конвейр на демократични американски революции в Ирак е Ислямска държава, в Либия е полуофициалното разтуряне на държавата, в Египет- кървища и преврат, в Тунис- терор, в Сирия- гражданска война, в Украйна- също гражданска война, в Афганистан- див талибанизъм и до днес, в Ливан и Йемен- терор и институционален разпад, в Либерия, създадена официално от САЩ да олицетворява американските ценности в Африка със столица Монровия на името на  американски президент Монро, вилнее ебола, бедност и безнадеждност...

    На фона на тази цивилизационна чума

 

Европа оглупя! Импотентяса.

 

  Прави си пир от санкции срещу Русия. В свой глобален ущърб. В интерес на долара. В интерес на ислямизма.

    Ами  ако и Путин падне!? Ще има три дни ура”, както, когато обесиха Саддам Хюсеин и разстреляха сатрапа Кадафи, и после „олеле, ама то стана по-зле”…

     Добре, че руският лидер удържа фронта, превръща се във възпиращ фактор. В алтернатива. И най-важното- напомня на Европа за нейната идентичност. Тя не е 51 щат на САЩ.

    Все още.

Милен Милушев