3081mi
http://milenmilushev.blogspot.com/
Негово Величество Пазарът срещу Негово Нищожество Човекът
- Мирослав Найденов опитва да имитира император Тиберий
Натискът на министър Мирослав Найденов търговските вериги да замразят цените на 10 основни храни се счита от експертите за непазарен, но е с някакъв Коефициент на полезност. След кризите с великденските яйца, бензина, тока и т. нат. до плюс безкрайност това е поредният опит да се даде глътка въздух на потребителите.
И те душа носят, мама му стара!
Защото освен Негово Величество Пазарът на тази земя съществува и причината за появяването му Негово Нищожество Човекът.
За предишните ценови метастази причините бяха в путиновия газ, после в арабската пролет, в харема на Муамар Кадафи, в ядрената програма на Иран, в дълговата криза... Сега пък сушата в Щатите вдигна цените./ Сякаш на 3 август 2012 г. се събудих в ерата на Тато./ Твърди го експертът от Института по пазарна икономика Николай Вълканов. Аз обаче имам една причина да не му вярвам. И тя е, че от 46 години ги слушам тия лакърдии. С вариации , разбира си, при комунизма и капитализма.
През последните 20 години оцеляваме в бруталната истина, че Пазарът не е панация. Вече боде очите. Стихията на разюздания Пазар е разрушителна. Смъртоносно ненаситна.
Този дзвер поглъща всичко, което му попадне в пастта. И когато сдъвче конюнктурата, почва да дъвче и собствената си абстрактност. До пълно самоизяждане.
Вижте го - стихийният Пазар си създаде нови неконтролируеми монополи, международни картели, бетонира Черноморието, погълна градските градинки, унищожи малкия и средния бизнес за сметка на веригите и трансграничните корпорации. Свободният пазар изяде надеждицата на българина от Перестройката, че свободата, предприемчивостта, трудът и талантът ще му донесат просперитет.
Ядец! Свободният Пазар, без ефективна регулация, донесе
икономическа робия не по-малко жестока и мъчителна от милиционерско- идеологическата при комунизма.
И здравеопазването се превърна в сатанински рекет. Нямаш пари- умираш.
Затова всеки човешки опит да се въздейства възпиращо на дебелочревната абстракция Пазар заслужава адмирации. Мирослав Найденов може и да не е прав, ала някой по някакъв начин трябва да стопира апетита на всепоглъщащото чудовище.
Хората са по-важни от Печалбата.
Пък и защо да не е нормален административният натиск на държавата върху Пазара в противовест на корпоративния натиск на корпорациите? И
олигарсите използват крайно непазарни методи за въздействие на Пазара,
оттам и на политическото статукво. Чрез подмолен икономически ресурс се повишават предизборно цени. Компрометира се уплавлението и хоп, смяна на лобитата. Прави се, за да дойдат на власт падналите от власт, защото са паднали отвисоко, дълго са летели и много са огладнели. Пък и колкото и да е странно, има още за грабене. Като земята на хората например. Милионерите зърнари уж венцехвалят свободното предприемачество, ала не искат да изкупуват парцели по пазарни цени. С подкупи мотивират общинските поземлени комисии по административен път да окрадат собствениците. Прокарват противоконституционни правила да се обявяват недекларирани частни имоти за служебно ползване с явното намерение скоро да се направи противоконституционна комасация и хубавите парцели на обикновените хорица да бъдат своеобразно национализирани. Повече от половин век след 9-ти се септември. Ето как пазарни субекти въздействат на Пазара чрез непазарни методи с цел печалба. Защо обикновените хора да няма право да защитят интересите си чрез своите представители в държавната администрация?
Опитът на министър да замразява цени може да изглежда инфантилно начинание, но е полезен за психомоториката на обществото. Защото съществува и отчаян вариант за отпор на олигарсите и монополите- революционният.
Умните богаташи са го разбрали преди хилядолетия. 123 години преди Христа император Гай Гракх въвежда
първите фиксирани цени за хляб и зърно за плебса в Рим.
На това се основава мира и възхода на Римската империя. Император Октавиан Август налага свободния пазар на древния свят, ала нито той, нито наследникът му Тиберий позволяват на пазарната стихия да изяде Първия райх. Завладеният Египет е бил лична собственост на императора, но е бил използван и като социално министерство. Оттам са идвали доставките на зърно, които са хранели 200 000 социално слаби римляни. Още Тиберий е почнал борбата с ненаситния търбух на олигарсите. Той насърчава средната класа и използва държавната си власт , за да ограничава растежа на разрешения частен бизнес и създаването на монополи в империята. Достига дори до някои сме- хотворни от наша гледна точка рестрикции върху лукса. Ала това се е посрещало благосклонно от широките нардни маси и е играло фрустрационна роля. Императорът е забранявал примерно да се севира цял глиган, защото тази демонстрация на охолство била излишна. Първият райх съществува хиляда години, защото и в ерата на гладиаторските борби умната власт е мислела за хората си. Дори за робите си. Регистрирали са се при цензор и ако бъдат отписани там и станат свободни граждани, са имали права дори да заемат публични длъжности. Така дори на робите са давани надежди за свобода и основания да спазват правилата.
А ние, Наше Нищожество Човекът, днес, повече от 2000 години след Христа, какви надежди и основания да спазваме правилата имаме, след като сме родени в повишаващи се цени, живели в повишаващи се цени и умиращи от безкрайно повишаващите се цени в името на Негово Величество Пазарът?
Милен Милушев
Няма коментари:
Публикуване на коментар